NIEKTÓRE ZREALIZOWANE PROJEKTY
Przedstawiane poniżej układy są przykładami wykonanymi przez naszą firmę. Większość z nich została wykonana na indywidualne zamówienie klienta, z uwzględnieniem specyfiki zlecenia. Poniższe układy zostały przedstawione bez obudów, które najczęściej wybierane są przez klientów – sam kształt i wymiary układu elektronicznego dopasowuje się do wymagań montażowych. Jeśli istnieje taka potrzeba, jesteśmy w stanie zaprojektować gotowe urządzenie wraz z obudową (zarówno dostępną na rynku, jak i projektowaną na zamówienie). Projektujemy także panele czołowe – jako maskownice lub zawierające klawiatury.
Kontroler procesów technologicznych
Kontroler jest urządzeniem nadrzędnym, które steruje układami wykonawczymi. W zależności od zainstalowanego oprogramowania, kontroler może być elementem różnych systemów kontrolno-pomiarowych i sterować dowolnymi urządzeniami posiadającymi możliwość sterowania elektrycznego/elektronicznego.
Kolorowy wyświetlacz z panelem dotykowym umożliwia zaprojektowanie czytelnego i łatwego w obsłudze interfejsu. Zastosowanie karty SD jako nośnika pamięci pozwala na akwizycję i przechowywanie dużej ilości danych.
Wielozadaniowa karta sterująca
Wielozadaniowa karta sterująca
W podstawowej wersji układ posiada:
• 4 wyjścia przekaźnikowe,
• 2 wyjścia do sterowania triakami,
• 8 cyfrowych wejść izolowanych optycznie,
• 4 wejścia analogowe (0-10 V),
• 4 wyjścia analogowe (0-10 V),
• 8 złącz do podłączenia czujników temperatury.
Po dołączeniu karty rozszerzeń dodatkowo uzyskuje się:
• 3 wyjścia przekaźnikowe,
• 2 wyjścia do sterowania triakami,
• 4 cyfrowe wejścia izolowane optycznie.
Układ jest przystosowany do pracy pod kontrolą zewnętrznego urządzenia, a także do pracy autonomicznej. Pracując pod kontrolą zewnętrznego sterownika, układ wykonuje rozkazy odbierane przez magistralę CAN lub RS232. Pracując jako układ samodzielny, urządzenie może samo sterować procesami technologicznymi. Dzięki zastosowaniu zegara czasu rzeczywistego podtrzymywanego zasilaniem bateryjnym, urządzenie może wznowić pracę o odpowiedniej porze, nawet po zaniku napięcia.
Sterownik centrali wentylacyjnej o wysokiej sprawności odzysku ciepła
Sterownik zaprojektowany został do zastosowań w energooszczędnych centralach wentylacyjnych. Dzięki zaawansowanemu sekwencyjnemu algorytmowi sterowania dokonywany jest wybór czerpni i obejścia wymiennika, aby jak najefektywniej wykorzystać dostępne źródła niskiej lub wysokiej temperatury.
Wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe
System służący do pomiaru warunków środowiskowych, posiadający wymienne czujniki. Do urządzenia bazowego można jednocześnie podłączyć do sześciu czujników (zarówno takich samych, jak i różnych). Układ może pracować w dwóch podstawowych trybach: działając jako przenośne urządzenie zasilane bateryjnie, zapisujące dane do własnej pamięci, lub jako urządzenie współpracujące z komputerem (sterowanie i wyświetlanie danych odbywa się z poziomu komputera).
Układ automatycznie wykrywa rodzaj podłączonych czujników i sam konfiguruje się odpowiednio do współpracy z nimi. System pomiarowy ma możliwość aktualizacji oprogramowania poprzez złącze USB.
Obecnie system wyposażony został w czujniki natężenia dźwięku, natężenia światła widzialnego, natężenia światła podczerwonego, indukcji magnetycznej, siły, wilgotności, ciśnienia i temperatury (przedstawione na ostatnim zdjęciu).
Waga (czujnik siły)
Urządzenie do pomiaru masy (siły nacisku), które można podłączyć bezpośrednio do komputera, co umożliwia bardzo szybką i łatwą akwizycję danych.
Konwerter USB-RS232 z optoizolacją
Pełni funkcję standardowego konwertera, jednocześnie zapewniając izolację galwaniczną pomiędzy komunikującymi się urządzeniami.
Urządzenia gotowe do odbioru przez zamawiającego
Zdjęcia przedstawiają krótkie serie wyprodukowanych urządzeń, gotowych do odbioru przez klienta.
Seria informacyjna sterowniów
Serie informacyjną wykonuje się w celu sprawdzenia czy wszystkie etapy produkcji urządzania są gotowe do uruchomienia masowej produkcji.
Zegary, czasomierze, termometry z wyświetlaczami lampowymi
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych elementów pomiarowych i sterujących uzyskano bardzo dobre parametry metrologiczne urządzeń. Wykorzystanie rzadko już spotykanych rodzajów wyświetlaczy zapewnia niepowtarzalny efekt wizualny.
Sieć bezprzewodowa do zastosowań w automatyce budynkowej
Budowa sieci
Zaprojektowana sieć składa się z urządzenia nadrzędnego (master) oraz wielu urządzeń wykonawczych (węzłów), przy czym każdy z węzłów może retransmitować odebraną ramkę danych (telegram). W danej sieci może znajdować się jeden master, będący układem zarządzającym i bramą do układów zewnętrznych oraz wiele węzłów. Liczbę węzłów można dowolnie zmieniać.
Sieć została zaprojektowana w taki sposób, aby w jej gałęziach można było zastosować mikrokontrolery o jak najmniejszych zasobach. W trakcie pracy węzły nie muszą przechowywać informacji o istniejących połączeniach występujących w sieci, co znacznie zmniejsza ilość pamięci potrzebnej na przechowywanie tablic zawierających informacje o połączeniach.
Zaprojektowane rozwiązanie umożliwia działanie kilku sieci tego rodzaju w tym samym obszarze (np. dwie oddzielne sieci dla odczytu liczników energii elektrycznej i wodomierzy). Każda z sieci posiada swoją nazwę identyfikującą. Moduły przesyłając dane zawierają w nich informacje, do której z sieci te dane należą.
Konfiguracja sieci
Każdy z węzłów sieci identyfikowany jest poprzez jego unikalny 32-bitowy numer, będący odpowiednikiem numeru MAC kart sieciowych. Podczas pierwszego uruchomienia sieci urządzenie nadrzędne wykonuje operację pozwalającą na zebranie informacji o wszystkich połączeniach istniejących między węzłami sieci.
Zbieranie informacji o połączeniach między węzłami należącymi do danej sieci odbywa się sekwencyjnie. Na początku urządzenie nadrzędne rozsyła żądanie przedstawienia się wszystkim węzłom będącym w jego zasięgu. Następnie do każdego z węzłów, który odpowiedział na żądanie identyfikacji, przesyłany jest rozkaz, aby to on dokonał identyfikacji węzłów w swoim zasięgu. Zebrane dane przesyłane są do mastera. Powyższe operacje wykonywane są sekwencyjnie, tak aby wykonał je każdy ze znalezionych węzłów. Razem z informacjami o sieci połączeń zbierane są dane o sile sygnału (RSSI) między węzłami.
Na rysunku 1 przedstawiono graf powstały na skutek zebrania informacji o połączeniach w sieci. Ze względu na czytelność rysunku przedstawiono sieć zawierającą układ nadrzędny (oznaczony jako 0) i 6 węzłów (oznaczonych od 1 do 6). W praktyce liczba węzłów w danej sieci ograniczona jest ilością pamięci RAM mikrokontrolera znajdującego się w węźle. Mikrokontrolery posiadające 1 kB RAM-u mogą pracować w sieciach zawierających do około 100 węzłów.
Dysponując danymi o połączeniach między węzłami, algorytm zawarty w urządzeniu nadrzędnym ustala optymalne trasy przesyłania danych do węzłów. Optymalizacja trasy przesyłania danych może odbywać się w dwóch zasadniczych trybach: najmniejszej liczby węzłów pośredniczących lub trasie o najsilniejszym sygnale RSSI. Trasy są wyznaczane za pomocą algorytmu Dijkstry.
Więcej informacji na temat tego projektu mogą Państwo znaleźć w artykule w czasopiśmie: PRZEGLĄD ELEKTROTECHNICZNY, ISSN 0033-2097, R. 91 NR 9/2015.
Przetwornica napięcia o wydajności prądowej do 3 A
Napięcie wyjściowe regulowane w zakresie od 3 V do 12 V. Napięcie wejściowe 15–24 VDC. Dzięki dużej sprawności przetwarzania układ nie wymaga dodatkowych radiatorów (do chłodzenia wykorzystano powierzchnię płytki), a także charakteryzuje się małymi wymiarami.
Urządzenie do precyzyjnego ustawiania prędkości obrotowej gramofonów
Pozwala na ustawienie prędkości obrotowej płyty z dokładnością 0,1%, zarówno dla prędkości 45 obr/min, jak i 33,3 obr/min. Tarcza z diodami, zintegrowana z dociskiem płyty gramofonowej, oprócz podstawowej funkcjonalności, tworzy także efektowny efekt wizualny. Barwa zastosowanych diod LED odpowiada barwie jarzenia wzmacniaczy lampowych, często stosowanych przy odtwarzaniu dźwięku z gramofonu.